dewalt_dwf4100450
dewalt_dwf4100450
dewalt_dwf4100450
dewalt_dwf4100450
dewalt_dwf4100450
dewalt_dwf4100450
DEWALT DWF4100450 screw on tape (coarse thread) 45mm x 3.5mm (1000pcs)
24.60 tax incl.
On order: delivered from 18/07/2026
pack
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 18/07/2026
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
Product description
  • 45mm x 3.5mm Coarse thread - on tape
Features
  • Assortment of composite drywall screws
  • Constant and sharp needle point for quick and easy installation
  • Available in fine, coarse and left-hand threads
  • Fine thread for fixing plasterboard panels to metal profiles (max. 0.88 mm)
  • Suitable for DeWALT, Powers, HILTI, Makita, Senco and most high-speed screwdrivers
Key features according to our expert
  • Diameter: 3,5 mm
  • type (screw head): PH2
  • Length: 45 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 0075352140681
  • Supplier number: DEWALT DWF4100450
Diameter
3,5 mm
Length
45 mm
Box
PH2 / 8 mm
Integrated belt hook
45,0 mm
Uncertainty k 1 (vibration)
3,5 mm
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
50,0 mm